Epilepsie a Westův syndrom

   Epilepsie

   Epilepsie (česky – padoucnice) je onemocnění mozku, které se projevuje epileptickými záchvaty. Zjednodušeně řečeno, dochází k poruchám elektrických impulsů, které jinak zprostředkovávají předání informací mezi jednotlivými mozkovými buňkami. Epilepsie není duševní či mentální poruchou, i když může dojít k poruchám v závislosti na psychické zátěži.

   Každé poškození mozku může za určitých okolností vyvolat epileptický záchvat. Ten potká alespoň jednou v životě zhruba 5 % populace, nicméně se za epilepsii považuje až opakovaný výskyt záchvatů. Epilepsii lze dnes poměrně úspěšně – leč dlouhodobě – léčit. 

 

   Westův syndrom

   Jedná se o neurologický syndrom objevující se v kojeneckém věku, častěji u chlapců; vzniká v důsledku poškození mozku při porodu, prenatálně v důsledku vývojových poruch, metabolických vad apod. Projevuje se bleskovými křečemi připomínajícími salaamové křeče, poruchami psychomotorického vývoje, mentální retardací, změnami na EEG. Prognóza závisí na základní příčině, léčebně se podávají antiepileptika vigabatrin, valproát. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Převzato z webu: www.extc.cz/epilepsie